Eeterlikud õlid, Tervis

9 parimat eeterlikku õli talveperioodiks

Külmetushaigus 3

Talv on aeg, mil külmetushaigus kipub kergesti ligi tikkuma, keha igatseb soojust ja meel vajab virgutamist.

Eeterlike õlide hulgast leiab selleks puhuks mitmeid suurepäraseid abilisi. Piilume siinkohal Ulla-Maija Grace’i raamatusse “Käytännön aromaterapiaa” (Praktiline aroomiteraapia) ja vaatame, millised eeterlikud õlid võiksid talveperioodil käepärast olla.

Kui külmetushaigus kimbutab

Eukalüpt (Eucalyptus radiata) on tugevalt antibakteriaalse toimega, hävitab viiruseid ja aitab irrutada lima. See teeb eukalüptist suurepärase eeterliku õli hingamisteede haiguste korral.

Võid kasutada eukalüpti eeterlikku õli lõhnalambis, et õhku desinfitseerida, kui pisikud parajasti liikvel. Köha-nohu korral on hea eukalüptiga inhalatsiooni teha. Lisaks on eukalüptil ergutav toime.

Külmetushaigus

Ravintsara (Cinnamomum camphora, tsineool-tüüpi) on teine suurepärane õli, kui külmetushaigus kallal. Ravintsara toime on eukalüptiga sarnane, kuid pehmem. Tänu sellele sobib see õli eriti hästi laste tohterdamiseks. Ravintsara eeterlik õli võiks kindlasti koduses apteegis käepärast olla, kui hingamisteede viirused parajasti liikvel on.

Ravintsara avab hingamisteid, kui turses limaskestade tõttu ei suuda õhk hästi läbi käia. Kui eukalüpt on ergutava toimega, siis ravintsara mõjub rahustavalt ja und soodustavalt.

Kui laps on haiguse tõttu pahur ja kinnine nina või köha ei lase tal uinuda, tilguta tilgake ravintsara eeterlikku õli padja servale või ööpesu kaelusele. Seejuures jälgi, et laps käsi vastu õli ei hõõruks ja see talle silma ei satuks.

Külmetushaigus: piparmündi eeterlik õli

Piparmünt (Mentha x piperita) on veel üks viiruste ja bakterite vastase toimega õli ning sobib juhul, kui akuutne külmetushaigus on maha murdnud. Tuleb aga arvestada, et piparmündi eeterlikul õlil on tugevalt ergutav mõju. Seepärast ei tasu seda kasutada õhtul enne magamaminekut, kui on probleeme uinumisega.

Muul juhul on aga tegemist suurepärase õliga. Eriti, kui haigusega kaasneb peavalu. Piparmünt on nimelt üks tugevamaid valuvaigistajaid.

Samas tuleb arvestada sellega, et piparmünt kergitab vererõhku. Seetõttu ei soovitata seda kõrgvererõhutõve all kannatajatele. Samuti ei sobi piparmünt alla 3-aastastele lastele.

Kõiki loetletud õlisid võib ühtlasti baasõlisse lahjendada ja määrida viirushaigusest valutavatele lihastele, köha korral ka rindkerele.

Tüümiani (Thymus vulgaris, linalool-tüüpi) eeterlikku õli võib samuti baasõlisse lahendada ja seda kehale määrida. Eriti juhul, kui viirushaigused, sh hingamisteede haigused või “kõhuviirus” korduma kipuvad.

Tüümian on väga positiivne õli, mis tugevdab nii immuun- kui närvisüsteemi. Kasutamisel tuleks aga jälgida, et tegemist oleks just linalool-tüüpi tüümiani eeterliku õliga, kuna see ei ärrita nahka.

Käed-jalad soojaks

Ingveril (Zingiber officinale) on samuti desinfitseeriv, infektsioonide vastane ja lima irrutav toime. Seega on ka ingveri eeterlik õli viirushaiguste perioodil igati näidustatud. Lisaks on ingver väga soojendav ja tugevdav ning ergutab hästi perifeerset vereringet ning vähendab seeläbi külmatunnet jäsemetes.

Kui sul käed-jalad sageli külmetavad, võta umbes 5 ml mõnda meelepärast baasõli ja sega sellesse 2-3 tilka ingveri eeterlikku õli. Külmal aastaajal masseeri seguga regulaarselt oma käsi ja jalgu. Nii hakkab neis vereringe vähehaaval paranema ja külmatunne väheneb.

Ka lihas- ja reumaatiliste valude korral võib probleemseid piirkondi sama seguga määrida. Regulaarsel kasutamisel tuleb siiski iga paari nädala tagant mõni päev pausi pidada, et keha õliga liialt ära ei harjuks.

Peleta talvemasendus eemale

Kõik tsitruselistest saadud eeterlikud õlid on suurepärased talvise päikesevalguse puudumise korvajad. Soojas päikesepaistes kasvanuna on ju tsitruselised endasse talletanud suurel hulgal päikeseenergiat. Seepärast mõjub tsitruse lõhn sombuse ja külma ilmaga alati positiivselt, meeli ergutavalt ning tuju tõstvalt.

Greip (Cirtus paradisi) on tõeline „rõõmuõli“. Greibi eeterlik õli tõstab tuju, rahustab, leevendab stressi ja masendust ning annab jõudu kurnatuse korral.

Tilguta greibi eeterlikk õli lõhnalampi ja lase ruumil meeldiva aroomiga täituda. Lisaks meeleolu parandamisele desinfitseerib see ka ruumi õhku.

Sidrun (Citrus limon) on samuti võrratu eeterlik õli õhu desinfitseerimiseks. Lisaks on sidrunil ergutav ja keskendumisvõimet parandav ning pimeda ajaga kaasnevat masendust leevendav toime.

Apelsin (Citrus sinensis) aitab luua rahulikku meeleolu ja peletab samuti masendust.

Tsitruseliste puhul tuleb kindlasti arvestada, et nad muudavad naha UV-kiirgusele vastuvõtlikumaks. Kui lähete end lõunamaareisile turgutama või solaariumisse, vältige nende õlide nahalekandmist vähemalt paar-kolm päeva enne ja pärast päevitamist.

Must kuusk (Picea mariana) on aga tuntud oma jõudu andva ja närvisüsteemi tugevdava mõju poolest. Seega, kui tekib tunne, et kevad on veel lootusetult kaugel ja rohkem enam ei jaksa talve taluda, siis must kuusk aitab edasi minna ja vastu pidada.