Eeterlikud õlid, Ilu

Eeterlikud õlid juustele ja peanahale

Eeterlikud õlid juustele

Eeterlikest õlidest on abi mitte ainult nahahoolduses ja üldise heaolu edendamises. Eeterlikud õlid on head ka juustele ja peanahale.

Eeterlike õlide abil saab:

  • tasakaalustada peanaha rasueritust;
  • toniseerida ja stimuleerida peanahka;
  • tugevdada juuksejuuri;
  • edendada juuksekasvu;
  • vähendada peanaha põletikke, ekseeme, kõõmamist;
  • lisada juustele läiget ja pehmust;
  • tõrjuda seenhaigusi ja peatäisid.

Parimad eeterlikud õlid juustele

Juustele ja peanahale sobivaid eeterlikke õlisid on mitmeid.

Allpool olev nimekiri ei ole kindlasti lõplik, kuid sisaldab kõige sagedamini juuksehoolduseks soovitatavaid eeterlikke õlisid.

Rosmariin – üks peamisi eeterlikke õlisid juuste ja peanaha hoolduses. Stimuleerib peanahka, aitab kõõma vastu, mõjub hästi kuivale ja sügelevale peanahale, edendab efektiivselt juuksekasvu, muudab need paksemaks ja sobib alopeetsia korral. Ei soovitata kasutada neil, kel kalduvus epilepsiale.

Lavendel – tasakaalustab rasueritust ja toniseerib efektiivselt peanahka, ergutab karvanääpse, tugevdab juuksejuuri ja sobib hästi alopeetsia korral. Rahustava toimega, seetõttu vähendab ka stressi ja soodustab uinumist. Arvestada tuleb vaid seda, et toimib vererõhku alandavalt.

Muskaatsalvei – suurepärane õli peanahale. Leevendab stressi ja aitab lõõgastuda. Edendab rakkude uuenemist ja juuksekasvu, vähendab rasueritust ja sobib hästi rasusele peanahale. Efektiivne kõõma korral.

Piparmünt – sobib eriti hästi rasusele nahale. Ergutab peanaha vereringet ja mõjub meeldivalt jahutavalt, tugevdab juuksejuuri ja ergutab juuksekasvu. Kuna toimib ka meelele ergutavalt, ei sobi see õli õhtuseks kasutamiseks neile, kel uinumisega raskusi.

Teepuu – hea kuivale peanahale ja väga efektiivne kõõma korral. Tõrjub nii seeninfektsioone kui peatäisid, edendab tõhusalt juuksekasvu. Õli võib ärritada neere. Seetõttu peaksid need, kel neerudega probleeme, teepuu eeterliku õli kasutamisse ettevaatlikkusega suhtuma.

Millised eeterlikud õlid juustele veel sobivad?

Eelpool loetletud eeterlikud õlid on juustele ja peanahale kõige sobilikumad, kuid on veel teisigi, millel on täheldatud positiivset toimet.

On soovitatav ühte ja sama eeterlikku õli pikka aega järjest mitte kasutada ja vahetada see aegajalt mõne teise analoogse toimega õli vastu välja. Samuti võib erinevaid eeterlikke õlisid võib omavahel kombineerida ja leida enda jaoks kõige paremini toimiv kooslus.

Kadakas – toniseerib rasust peanahka ja sobib seborröa korral.

Sidrun – tõrjub seeninfektsioone. Sobib hästi rasuse peanaha puhastamiseks ja edendab juuksekasvu. Fototoksiline, mistõttu ei tohiks kasutada vahetult enne ja pärast päikese kätte või solaariumisse minekut.

Ilang ilang – tasakaalustab peanaha rasueritust ja sobib seetõttu nii kuiva kui rasuse peanaha hooldamiseks. Ühtlasi toniseerib ja stimuleerib peanahka ning edendab seeläbi juuksekasvu. Toimib vererõhku alandavalt.

Rooma kummel – sobib hästi blondidele juustele, kuna teeb need kergelt heledamaks, annab läiget ja muudab pehmeks. Edendab juuksekasvu. Ei sobi neile, kes on allergilised korvõielistele.

Pelargoon – reguleerib peanaha rasueritust ja mõjub sellele tervendavalt. Edendab juuste kasvamist ja muudab need tugevamaks.

Tüümian – peanaha toonik, stimuleerib tõhusalt vereringet. Efektiivne kõõma ja ekseemide korral. Edendab tõhusalt juuksekasvu ja aitab juuste väljalangemise korral. Rahustab peanahka ning mõjub hästi, kui see on kuiv ja ärritunud.

Sidrunmeliss – sobib rasusele peanahale ja juuste hõrenemise korral.

Bergamot – hea rasuse peanaha ja seborröa korral, eriti kui see on seotud stressiga. Fototoksiline, mistõttu ei tohiks kasutada vahetult enne ja pärast päikese kätte või solaariumisse minekut.

Kuidas eeterlikke õlisid juuksehoolduses kasutada?

Hea viis juukseid ja peanahka turgutada on õlimaski tegemine.

Selleks võta juustele sobivat baasõli. Baasõliks sobib suurepäraselt mandliõli, mis on üks parimaid õlisid nii juuste, ripsmete kui kulmude jaoks. Mandliõli hooldab hästi peanahka ja stimuleerib tõhusalt juuksekasvu.

Heaks baasõliks on ka jojobaõli, mis on samuti tuntud tegija juuksehoolduses. Kuna see õli tasakaalustab hästi naha rasueritust, sobib see nii peanaha liigsest kuivusest kui ka liigsest rasususest tingitud probleemide korral.

Ka kookosõli on juuksehoolduses hea alternatiiv. See on aga  toatemperatuuril sageli tahke, mistõttu tuleb kookosõli enne kasutamist veidi soojendada, et see vedelaks muutuks ja sinna saaks eeterlikke õlisid lisada.

Erinevaid baasõlisid võib soovi korral ka omavahel kombineerida.

Baasõli kogus sõltub juuste pikkusest ja paksusest. Enamasti piisab 1-2 supilusikatäiest õlist, millesse segada  2-3 tilka eeterlikku õli

Kanna sõrmeotste või vatitupsuga kõigepealt õlisegu peanahale ja seejärel juustele kuni otsteni välja. Ära pane liiga palju õli pähe. Eesmärgiks on, et kogu peanahk ja juuksed saaksid kergelt ühtlase õlikihiga kaetud, mitte ei tilguks õlist.

Kui õli on pähe kantud, kata juuksed vannimütsiga ja seejärel rätikuga, et pea oleks soojas. See soodustab õli imendumist. Hoia maski peas vähemalt 20 minutit (soovi korral võid õhtul pähe kantud õlimaski peas hoida ka hommikuni). Seejärel pese juuksed sooja vee ja šampooniga puhtaks. Üldjuhul ei vaja juuksed pärast õlimaski mahapesemist enam täiendavat juuksebalsami kasutamist.

Suurepärase juuksemaski saad teha ka raviturbast, baasõlist ja eeterlikest õlidest. Võta sobiv kogus turvast (sõltub juuste pikkusest ja paksusest). Lisa sellele veidike mandli– või jojobaõli. Vajadusel võid lisada ka näiteks lavendli hüdrosooli, sest juustele kantav mask peaks olema oma konsistentsilt vedelam. Nii on seda võimalik korralikult juustele ja peanahale kanda. Lõpuks lisa segule 2-3 tilka sobivat eeterlikku õli. Ülejäänud osas lähtu õlimaski tegemise juhistest.

Kel aga parajasti juuksemaskiga pole aega jännata, võib tilgakese eeterlikku õli lisada ka lõhnavabale šampoonile. Selleks võta pesukorraks vajalik kogus šampooni, lahusta see vähese veega ja lisa eeterlik õli. Masseeri lahus pähe ja lase toimida 2-3 minutit. Seejärel loputada juuksed nagu tavaliselt.

Õlimaski on soovitatav juustele teha mitte tihedamini kui kord nädalas. Eeterlike õlidega rikastatud šampooniga juuste pesemine võiks piirduda paari korraga nädalas.

Toeta juukseid ja peanahka seespidiselt

Juuste väljalangemise ja hõrenemise, elutuks muutumise, katkemise ning peanaha probleemide põhjuseid võib olla erinevaid, nt hormonaalsüsteemi häired, vitamiini- või mineraalide puudus ja stress.

Eeterlikud õlid ja baasõlid aitavad juustele ning peanahale tuge anda väljaspoolt. Paljudel juhtudel ei pruugi pelgalt väline turgutamine siiski piisavalt head ja püsivat tulemust anda. Siis on mõsitlik teha lisaks üks sobivate vitamiinide ja mineraalainete kuur.

Stressirohkel perioodil näiteks on üsna tõenäoline, et organismil napib B-grupi vitamiinidest, sh biotiinist. Kui probleemiks on juuste väljalangemine, siis alustuseks võikski biotiini lisaks manustada. Tihti sellest juba piisab ja juuste väljalangemine peatub.

Mineraalidest toetavad juukseid tsink, seleen, räni ja väävel. Vask aga aitab säilitada juuste normaalset värvust.

Seega, kui juuksed vajavad tuge, võiks aeg-ajalt teha ühe kuuri sobiva toidulisandiga.

Ära ei tohi unustada ka regulaarset juuste lõikamist. Lõhenevate otstega juuksed lähevad kergesti pusasse ning nende lahtikammimine koormab ja lõhub juukseid. Kes soovib juukseid pikemaks kasvatada, võiks juukseotsi pigem tihedamalt, aga väiksemas ulatuses trimmida.

Kasutatud allikad:

Ulla-Maija Grace “Käytännön aromaterapiaa”
Wanda Sellar “The Directory of Essential Oils”