Eeterlikud õlid, Tervis

Naise tervis ja eeterlikud õlid tema teenistuses

Naise tervis

Naise keha ja meel on väga tundlikud ja naise tervis sõltub nende mõlema tasakaalust. Eeterlikud õlid võivad oskusliku kasutamise korral tuua naise ellu palju positiivseid muutuseid ning toetada nii tema keha kui meelt igal eluperioodil.

Eeterlikud õlid on suure potentsiaaliga taimsed produktid, mille kasutamine muutub iga aastaga aina populaarsemaks. Üha rohkem ja rohkem naisi avastab enda jaoks eeterlike õlide põneva maailma, kuid sageli ei leita piisavalt infot õlide ohutu kasutamise kohta.

Naise tervis ja heaolu on olnud aastaid aroomiterapeudi Ulla-Maija Grace’i südameasi. Toome siinkohal ära tema artikli ja videopostituse, kus ta sellel teemal pisut oma mõtteid ja näpunäiteid jagab.

Eeterlikest õlidest üldiselt

Eeterlike õlide populaarsuse kasvades on oluline, et kasvaksid ka nende kasutamist puudutavad teadmised. Uuest asjast innustunutele võib aga olla väljakutseks, et ei leita piisavalt teadmisi muuhulgas õlide mitmekülgsete mõjude, kvaliteedi ja kasutusviiside kohta.

Enesetunde mõjutamise seisukohast on õli kvaliteet väga tähtis. Turult leiab mitmesuguseid ja erineva kvaliteediga eeterlikke õlisid, millele omistatakse samu väärtusi ja omadusi.

Tegelikult ulatub aga eeterlike õlide kvaliteediskaala seinast seina. Alates täiesti sünteetilistest õlidest, mille puhul ei saa üldse rääkida eeterlikust õlist. Neile järgnevad osaliselt sünteetiliste ainetega nn jätkatud õlid. Edasi intensiivsest põllumajandusest pärinevad ja sageli kiire destillatsiooni abil toodetud õlid. Lõpetuseks looduslikud ja mahesertifitseeritud õlid.

Iga tootmisviis mõjutab aga eeterliku õli koostist ja kasutustulemusi omal moel.

Võtame näiteks kõigile teada-tuntud lavendli. Seda on olemas mitmeid erinevaid liike, millest saadud õlidel on igaühel oma eriline koostis. Kõiki neid nimetatakse lavendliteks.

Samas on igal erineval eeterlikul õlil meie meeleolule, tunnetele ja füüsilisele kehale erinev mõju. Igasse eeterlikku õlisse on väga tugevalt kontsentreeritud selle taime omadused, millest see õli on saadud. Erinevalt taimeekstraktidest, mille puhul on tegemist tugevate lahjendustega.

Kui näiteks võrrelda majoraani ürti sellest toodetud eeterliku õliga, tuleks süüa 30-40 g ürti, et manustada umbes 5-6 tilga jagu eeterlikku õli. Ei soovitaks seda järgi proovima hakata, sest tõenäoliselt reageerivad suu, magu ja seedekulgla juba esimese suutäie peale üsna tugevalt.

Eeterlike õlide lihtsa ja turvalise kasutamise kiirjuhis

Nahale kanda eeterlikku õli alati eelnevalt baasainesse, nt taimeõlisse või looduskosmeetikasse lisatuna-segatuna.

Täiskasvanutele arvestada 2-3 tilka 5 ml, eakatele ja alla 12-aastastele lastele 3-4 tilka 10 ml, alla 7-aastastele lastele 1-2 tilka eeterlikku õli 10 ml baasainesse.

Imetavatele emadele ja väikelastele ei ole soovitatav eeterlikke õlisid nahale üldse kasutada. Seda seetõttu, et loote ja väikelapse ajubarjäär ei ole veel välja arenenud ja seetõttu pääsevad eeterlikud õlid otse kesknärvisüsteemi.

Ilang ilang ehk Cananga odorata forma genuina eeterlik õli

Seda õli on põlisrahvaste seas kutsutud ka lillede lilleks. Naise tervis võib ilang ilangi eeterlikust õlist palju toetust saada ja see õli on naise heaolu seisukohast tõeline aare. Ilang ilang on mitmekülgne ja mitmeks otstarbeks kasutatav eeterlik õli, mis on tuntuks saanud eelkõige just Prantsuse parfüümitootjate kaudu.

Kasutamine

Ilang ilangi võib kasutada lõhnana või mis tahes muul viisil. Õli aroom on rikkalik, magus ja selle jasmiinilaadsed noodid võivad alguses mõjuda üllatavalt. Ilang ilang elavdab, ergutab ja tugevdab ning parandab tuju. Samuti lisab see enesekindlust ja enese väärtustamise tunnet.

Ilang ilang tasakaalustab hormonaalsüsteemi ja vähendab enne kuupuhastust ilmnevaid meeleolukõikumisi. See on ka üks parimaid eeterlikke õlisid üleminekuaastatega kaasnevate probleemide leevendamiseks.

Lõhnana või nahale kantuna rahustab ilang ilang paanikahäireid, hirme ja ängistust.

Naise tervis: ilang ilang

Ilang ilangil on spasme lõõgastav toime, kui seda probleemsele alale paikselt kasutada. Näiteks saavad leevendust kõhupiirkonna krambid, nahapind soojeneb, vererõhk alaneb ja südamelöögid aeglustuvad, keha lõdvestub ning samaaegselt rahuneb ka meel.

Paarisuhtes toimib ilang ilang  lõdvestavana ja suurendab mõlema poole naudingukogemust.

Nahale mõjub ilang ilangi eeterlik õli tasakaalustavalt, reguleerides naha rasueritust ja sobib seega nii kuivale kui rasusele nahale.

Doseerimine

Ilang ilangi eeterliku õli kogust on mõistlik suurendada vähehaaval. Üks tilk eeterlikku õli 5 ml taimeõlisse, nt jojoba– või deodoreeritud seesamiõlisse, on piisav, et saada esmakordne tunne ja kogemus ilang ilangi toimest.

Kui oled kõigepealt ilang ilangi lõhnaga tutvust teinud, võid avastada, et see vajab midagi kergemat ja kuivemat enda kõrvale. Proovi näiteks greibi eeterlikku õli värskendamiseks või ravintsarat meele selgemaks tegemiseks ja hingamise avamiseks.

Ilang ilangi lõhna pehmendamiseks ning närvilisuse, ängistuse, stressi ja unetuse vastu on soovitatav tema kaaslasena kasutada lavendlit. Pane siiski tähele, et nii ilang ilang kui lavendel alandavad mõlemad vererõhku.

Peter Holmes kirjutab oma raamatus ”Aromatica” järgmist:

”Ilang-ilangi võime muuta sünge negatiivsus helgeks valguseks ja positiivsuseks on unikaalne…”

Vaata ka videot (inglise keeles) ULLA GRACE WELLNESS The Wonder of pure Essential Oils

Naise tervis ja heaolu

Koostatud Ulla-Maija Grace’i artikli põhjal.

https://www.ullagrace.com/fi/eteeriset-oljyt-naisen-hyvinvoinnissa/