Eeterlikud õlid, Tervis

Damaskuse roos nahale iluks ja südamele rõõmuks

Damaskuse roos ehk Rosa damascena on aroomiteraapias üheks popuaarseimaks ja enim kasutust leidvaks roosiõliks.

Foto allikas: Par Kurt Stüber [1] — caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8429

Damaskuse roos (Rosa damascena)

Lääne-Euroopast Ida-Aasiani kasvab mitut sorti metsikuid roose. Suurem osa Euroopa roosidest pärineb vähemalt osaliselt sordist Rosa gallica, mille algseks kasvukohaks peetakse Kaukasuse mäestkku.

Damaskuse roos on Rosa gallica ja Rosa pohenicia või Rosa moschata ristand, mida arvatakse pärinevat tuhandete aastate tagusest Anatooliast.

Damaskuse roosi kasvatakse peamiselt Bulgaarias Kazanluki orus ehk roosiorus. Seal on suve alguses ööd jahedad ja päevad soojad ning taolised temperatuurikõikumised soodustavad seal kasvava Rosa damascena õitele iseloomuliku ja populaarse lõhna teket.

Roosiõite kroonlehed kogutakse varajastel hommikutundidel kohe pärast päikesetõusu. Siis on väljas veel väga jahe ja sõrmed tõmbavad roosi kroonlehti korjates külmast kangeks. Imeline rahu ja vaikus, päieksetõus, roosidest roosatav nõlv ja uimastav roosilõhn muudavad meele erksaks ja täidavad südame tänutundega, nii et kohmakad sõrmed ununevad sootuks.

Roosi eeterlik õli on väga hinnaline, kuna ühe kilogrammi roosiõli saamiseks läheb vaja umbes 5000 kg roosi kroonlehti.

Roosi eeterlikust õlist on leitud üle 400 erineva keemilise molekuli. Tänu keerukale koostisele on roosil laiaulatuslik mõju tervislikule seisundile tervikuna.

Roosi kõiki osi, nii kroonlehti, lehti kui vilju on kasutatud keha- ja meeleseisundi parandamiseks, toiduks ja ilu säilitamiseks.

Hurmav roosilõhn toob rõõmu, rahustab meelt ja kõrvaldab masenduse.

Damaskuse roos 3

Milline on ehtsa roosi eeterliku õli toime näonahale?

Kui kasutame ehtsat roosiõli või roosivett näohoolduses, reageerib sellele kõige esimesena meie haistmismeel. Inimese ninasõõrmetes paikneb umbes 20 miljonit haistmisretseptorit, mis võtavad vastu limaskestale sattuvaid aromaatseid molekule. Need retseptorid on võimelised ära tundma tuhandeid erinevaid lõhnu. Haistmine on inimese tunnete äratamise vanim “läte”.

Teiseks mõjub õli füüsiliselt naha kaudu. Eeterlikke õlisid tuleb alati enne nahale kandmist lahjendada. Eelkõige seetõttu, et need on tugevatoimelised taimest destilleeritud kontsentraadid ja tulemuse saamiseks piisab juba väga väikesest õlikogusest.

Jojobaõli on suurepärane baasõli ükskõik millise näoholdustoote põhja valmsitamiseks, kuna selle koostis on väga sarnane naharasule. Jojobaõli kaitseb nahka väliste ärritite eest ja tasakaalustab naha rasueritust. Ühtlasi imendub jojobaõli kiiresti ega jäta nahka rasvaseks. Lisades mõne tilga damaskuse roosi eeterlikku õli jojobaõlisse, saab endale naha hooldamiseksd kerge vaevaga valmistada imeliselt lõhnava roosiõli.

Damaskuse roos (Rosa damascena)

Roos sobib kõikidele nahatüüpidele. Eriti hästi rahuneb just kuperoosne nahk roosivee või roosiõli kasutamisel.

Roosiõli ahendab poore ja vähendab laienenud kapillaaridest tingitud punetust. Õrnatoimeliselt antiseptiline ja nahka kaitsev toime hoiab naha tervena ja säilitab normaalse mikrofloora.

Roosiõli kõige olulisemaks omaduseks vahest ehk see, et see aitab meil, naistel meeles pidada, et oleme olulised. Mida muidu teiste vajadused nii sageli varjutama kipuvad.

Kui tunned end hästi, siis ka teised sinu ümber tunnevad end hästi. Vaid sina ise saad oma heaolu eest hoolt kanda. Keegi teine ei saa seda sinu eest teha.

Toida ennast, oma meelt ja nahka ning ole tänulik neile, kes on sulle olulised.

Koostatud Ulla-Maija Grace’i artikli põhjal.

https://www.ullagrace.fi/ruusuja-sydamen-iloksi-ja-ihosi-kauneudeksi/