Looduslikud eeterlikud õlid – kuidas neid säilitada?
Ehtsad, looduslikud eeterlikud õlid, erinevalt nende sünteetilistest analoogidest, on ”elavad” substantsid. Need on saadud taimede lõhnavatest osadest ja sisaldavad kontsentreeritud kujul erinevaid orgaanilisi ühendeid, mis sõltuvalt ühendist omavad mitmesugust toimet organismile ning millega saab asjatundliku kasutamise korral tervist märkimisväärselt edendada.
Kui avad eeterliku õli pudeli, lööb selle lõhn kiiresti ninna. See tuleneb asjaolust, et eeterlikud õlid polegi tegelikult õlid tavapärases mõistes. Tegemist on hoopis väga lenduvate vedelikega. Ega asjata pole nende nimetuses sees sõna „eeterlik“. Seepärast tuleb eeterlikke õlisid säilitada hoole ja armastusega.
Looduslikud eeterlikud õlid on tundlikud valgusele, temperatuurile ja õhuga kokkupuutele. Kõik need tegurid kiirendavad eeterlike õlide oksüdeerumisprotsessi, mille käigus väheneb nende kvaliteet ja tervistavad omadused. Protsessi käigus võib õlis tekkida isegi organismile kahjulikke ühendeid.
Eeterliku õli säilivusaeg sõltub ka taimest, millest õli saadud on. Kui säilitamisel on kõik tingimused korralikult täidetud, püsib suur osa eeterlikest õlidest kasutuskõlblike ja toimivatena umbes 18-24 kuud. Erandina tuleb meeles pidada, et tsitruselistest valmistatud õlide säilivus on vaid 9-12 kuud!
Kõige parem on eeterliku õli kasutuskõlblikkust hinnata lõhna järgi. Seni, kuni eeterliku õli aroom püsib talle iseloomuliku ja muutumatuna, võib õli kasutada. Lisaks lõhnale võib aga tekkida muutuseid ka õli värvuses, läbipaistvuses ja konsistentsis. Juhul, kui eeterlik õli tundub muidu täiesti korralik olevat, aga selle “parim enne” on möödas, on mõistlik seda pigem lõhnalambis kasutada ja nahale kandmist vältida.
Eeterlik õli olgu tumedas klaaspudelis
Eeterlikku õli ostes jälgi, et see oleks villitud tumedavärvilisse klaaspudelisse. Mida tumedamasse, seda parem. Eeterlikud õlid on nimelt tundlikud valgusele ja see võib esile kutsuda muutusi nende keemilises koostises. Isegi, kui eeterliku õli pudel on tume, hoia teda ikkagi pimedas kohas! Kuna eeterlike õlide puhul on tegemist tugevate kontsentraatidega, ongi soovitatav, et nii eeterlike õlide kui neid sisaldavate toodete puhul kasutataks klaastaarat, mitte plastmassi. See tagab, et õli ei reageeri taaramaterjaliga ja säilitab oma koostise. Eriti oluline on see neil juhtudel, kui toode seisab taaras pikemat aega.
Vali õige säilituskoht
Eeterliku õli säilituskoha temperatuur on tähtis, kuna looduslikud eeterlikud õlid on soojusele tundlikud. Ideaalis võiks hoiukoha temperatuur olla umbes +8°C ringis. Heaks lahenduseks on näiteks üks eraldi karbike külmikuriiulil, mis on kaanega suletav ja kuhu eeterlikud õlid kenasti ära mahuvad.
Nagu mainitud, on eeterlikud õlid väga kergesti lenduvad. Kui jätad õlipudeli lahtiselt seisma, võid ühel hetkel eest leida sootuks tühja pudeli. Lisaks tuleb võimalikult vältida eeterliku õli kokkupuudet õhuga. Sulge eeterlikku õli pudel iga kord korralikult korgiga, enne kui selle käest paned. Samuti kontrolli, et õlipudeli kork oleks tihedalt kinni keeratud, enne kui selle säilituskohta asetad.
Kui valmistad eeterlikust õlist ja baasõlist valmissegu näiteks massaažiks või niisama pealemäärimiseks, järgi selle säilitamisel samu põhimõtteid, mida eeterlike õlide puhul üldiselt: hoia segu tumedas ja korralikult suletud klaaspudelis pimedas ja jahedas kohas. Sellisel juhul püsib segu kasutuskõlblikuna 2-3 kuud.
Leia aegunud eeterlikule õlile rakendus
Tähtaja ületanud eeterlikku õli ei tasu kohe ära viskama tormata. Sellele saab leida mitmesugust rakendust. Eeterlikud õlid sobivad suurepäraselt erinevate koduste puhastus- ja desinfitseerimisvahendite või õhuvärskendajate valmistamiseks.
Lisa näiteks pesu pesemisel mõni tilk eeterlikku õli pesuvahendile või -pehmendajale ja pesu saab mõnusalt värske aroomi. Või tilguta õli põrandapesuvette ning tulemuseks on puhtam põrand ja mõnusalt lõhnav tuba. Või lõhnasta eeterliku õliga välikäimlat. Märksõnadena võib veel nimetada riidekappi, jalanõusid, autot jne. Võimalusi on rohkelt, tuleb vaid fantaasiat kasutada. Eriti seetõttu, et nii hinnalisi loodusande on patt lihtaslt niisama minema visata.