Atoopiline dermatiit on krooniline nahapõletik, mida iseloomustab punetav ja ketendav lööve. Kõige sagedamini esineb seda imikutel ja väikelastel. Iseloomulik on naha sügelemine, mis võib tugevasti häirida lapse und. Kratsides saab aga õrn ihu kergesti vigastada ja nii võivad nahale lisaks tekkida ka mädased põletikukolded.
Laiaulatuslik atoopiline dermatiit on lapsevanematele tihti tõeliseks peavaluks, kuna haiguse põhjus pole tänaseni lõplikult selge ja ravi keskendub pigem regulaarsele sümptomite leevendamisele. Ägedamate juhtude puhul kasutatakse selleks tavaliselt hormoonsalve, mis võivad aga häirida pisikese kasvava organismi hormonaalsüsteemi ja halvemal juhul tuua kaasa tüsistusi.
Õnneks leidub ka looduslikke vahendeid, millega on võimalik atoopiline dermatiit kontrolli alla saada ja mida tasub kindlasti proovida. Need on kehale ohutud, kuid samas tõhusad.
Atopica raviõli on välja töötatud eelkõige atoopilist nahka silmas pidades, kombineerides endas parimaid mahepõllumajandusest pärinevaid taime- ja eeterlikke õlisid.
Seda toodet täiendab suurepäraselt külmpressitud ja beebi nahale sobiv jojobaõli või seesamiõli.
Allpool üks Ulla-Maija Grace’i blogis avaldatud positiivne kasutajakogemus juhtumist, kus jonnakas atoopiline dermatiit õnnestus ohjesse saada just nende toodete abil.
Abi atoopilise naha puhul
Sõnapaar atoopiline nahk on paljudele tuttav, kuid mis peitub selle taga?
Atoopiline nahk on kuiv ja vajab pidevat hoolitusust selleks, et ei tekiks sügelevat löövet. Atoopilise naha põhjuseks on kaasasündinud kalduvus reageerida erakordselt tundlikult erinevatele ärrititele. Naha struktuur erineb tavapärasest. Pindmised naharakud ei hoia niiskust kinni, tänu millele on nahk välisärritite suhtes kaitsetum. Erinev on ka naha rasvastruktuur. Väikesel lapsel on lööbest tabandunud sageli põsed ja kogu keha, kasvades aga koondub lööve tihti liigeste sisepindadele.
Praktiline kogemus
Oma kolme atoopilise lapse ravimise käigus oli mul kogunenud juba omajagu praktilist kogemust. Allergoloogidelt olin naha hooldamiseks saanud häid nõuandeid ja neid ka järginud. Apteegi kreemiriiulil pakutavaga olin tuttav ja kõik ka läbi proovinud, samuti oli lööbekohtadele tehtud mitmeid kortisoonikuure. Seega ei läinud kaua, kui märkasin, et ka minu neljanda lapse nahk on samasugune nagu vanematel õdedel.
Lööbed ilmusid tal kõigepealt põskedele ja levisid siis tasapisi kogu kehale. Käed ja eriti just peopesad olid kõige hullemad. Kaheaastaseks saavale lapsele meeldib ju kõike katsuda ning alati ei ole mängimised ja keskkond tema seisukohast vaadatuna just kõige puhtamad: liiv liivakastis, muld lillepotis ja ka lilled, mida vanema õe eeskujul emale üllatuseks rebitakse.
Apteegitoodetega hooldati nahka kolm korda päevas. Suvel väljas mängides olid käed kaitstud väikeste sokikestega, mille kanna ja varbaossa olid lõigatud augud pöidla ning sõrmede jaoks. Ka öösiti olid kätel kaitsmed ning küüned hoiti lühikestena, et takistada kratsimist, kuna sügelemine oli piinarikas. Duššitamise aeg naha pesemiseks oli viidud miinimaalseks, et nahk ei saaks kannatada ega kuivaks liialt. Kõigest hoolimata ei saanud ma löövet kontrolli alla.
Toit, mida lapsele valmistati, oli väga lihtne põhitoit, et vältida tugevaid ja tavapäraseid allergiat tekitavaid koostisosi. Ka pesuvahendid, mida riiete hooldamiseks kasutati, olid hoolikalt valitud, samamoodi riided – nahasõbralikud, heledates looduslikes toonides ja puuvillased. Tundus, et kõik vahendid on otsakorral, sest vaatamata kogu minu varasemale kogemusele, ei õnnestunud mul saada lapse nahka korda. Öösiti juhtus, et ta ärkas nuttes ja tahtis naha sügelemise tõttu minna dušši alla ning hommikuti oli nahk vaatamata käekaitsmetele marraskile kratsitud.
Atopica raviõli tuli appi
2013. a veebruaris olin alustanud UMG-Wellness-terapeudi õpingutega ja koolituse käigus jäi Aromatica tooteriiulil silma Atopica raviõli. Kas sellest võiks atoopilise naha puhul abi olla? Jah. Võtsin toote prooviks. Alguses lahjendasin seda väikesele 2-aastasele lapsele õpetuse kohaselt suhtes ¼ Atopica raviõli ja ¾ seesamiõli. Kõigepealt määrisin õli lööbekohtadele kaks korda päevas. Selle käigus laps ei nutnud, et kipitab või tahaks õli nahalt ära saada, nagu see oli juhtunud paljude kreemide puhul. Vastupidi – ta ise valis alati just Atopica raviõli ja riietas end lahti ning näitas, kust tuleks õlitamist alustada. Lööbekohad ei hakanud punetama, nagu varasemate kreemide puhul, vaid muutusid heledamaks ning katkine nahk paranes kiiresti.
Hakkasin paranemisprotsessi piltidele jäädvustama, kuna tundsin uskumatut kergendust. Viimaks ometi olin leidnud abivahendi, mis ka lapsele meeldis. Määrisin Atpoca raviõli lapsele kolm korda päevas ja lõpuks tervele kehale, kuna löövet oli sedavõrd ulatuslikult ja lapsele õlitamine meeldis, sest see leevendas sügelust.
Nüüd oktoobris enam löövet ei ole! Naha hooldamine on siiski jätkuvalt oluline, kuna lapse nahk on oma ülesehituselt teistsugune. Eriti just suvine aeg ja talvised külmad on naha hooldamisel suuremaks väljakutseks. Hetkel kasutan tütre nahale lisaks Atopica raviõlile seesamiõli ja vahel ka jojobaõli, kuna need on heaks täienduseks kehaosadele, mis saavad rohkem koormust, nagu näiteks peopesad.
Loodan, et ka teie saate Atopica raviõlist samasugust abi, kui mina!
Eeva Lucas