Mis aitaks tülika peavalu vastu?
Ilmselt leidub väga vähe neid, kel pole kunagi elus pea valutanud. Mõnedel esineb peavalu siiski haruharva, teistel paraku aga üsna sageli.
Ka valu intensiivsus võib olla väga varieeruv. Vahel pea ainult veidike tuikab. Teinekord on valu aga sedavõrd tugev, et võib viia iivelduse ja oksendamiseni ning halvata igasuguse mõtlemis- ja tegutsemisvõime.
Peavalu põhjuseid on väga erinevaid. Oluline on kindlasti välja selgitada, millest peavalud tingitud on. Eriti siis, kui peavaluga kaasneb ka teisi sümptomeid, mis võivad viidata mõnele tõsisemale haigusseisundile.
Kõige sagedamini on peavalu põhjuseks siiski stress, unepuudus, üleväsimus, silmade ülepinge (näiteks pikaaegsest ja intensiivsest arvutiga töötamisest), pinged kaela- ja seljalihastes, vähene vedelikutarbimine, alkoholitarbimine, premenstruaalne sündroom jms. Mõnedel inimestel võib peavalu tekitada ka õhurõhu langus, magnettorm või lihtsalt külm tuul.
Kui peavalu pole otseselt seotud haigusliku seisundiga (nt palavik, põskkoopapõletik, kõrge vererõhk) või traumast tingitud peapõrutusega, on enamasti tegemist nn pingepeavaluga.
Toome ära mõned nipid, mida peavalu vastu enda aitamiseks teha. Sageli õnnestub nende abil valust lahti saada ilma, et oleks vaja valuvaigistist leevendust otsida. Viimane võtab küll peavalu kui sümpromi kiiresti ära, kuid on häirekella löövale kehale lisakoormuseks ega aita valu põhjust kuidagi kõrvaldada.
Joo rohkem vett!
Vedelikupuuduse üheks tunnuseks on peavalu. Seetõttu on vee joomine üks esimesi abivahendeid peavalu vastu. Seejuures tuleb rõhutada, et jooma peab justnimelt puhast vett. Mitte teed (v.a taimetee) või kohvi, sest need soodustavad hoopis vedeliku väljaviimist organismist. Sama kehtib ka alkoholi kohta ja see on muuhulgas üheks põhjuseks, miks alkoholi tarvitamise järel „pohmaka“ peavalu tekib.
Vedeliku tarbimisele tuleb kindlasti mõelda ka nendel juhtudel, kus keha kaotab vedelikku läbi tugeva higistamise, nt saunas viibides või intensiivselt treenides. Samuti ei tohi vee joomist unustada peale massaaži ja ka eeterlike õlide kasutamisel. Mõlemad aktiveerivad keha ainevahetust ja vedelikuringet. Sellega kaasneb kudedesse ladestunud jääkainete aktiivsem liikumine vereringesse ning suurem koormus nii maksale kui neerudele. Vee joomine aitab jääkainetel kiiremini väljuda ja vedelikutasakaalul taastuda.
Leevenda lihaspingeid
Peavalu seisukohast tekitavad enim probleeme lihaspinged kaelas ja ülaseljas. Nendega kaasneb pea, sh aju normaalse verevarustuse häirumine. Samuti avaldavad pinges lihased survet närvidele ja tekitavad neis ärritusseisundit. Seetõttu on lihaspinged üheks sagedaseimaks peavalu põhjustajaks.
Kui tunned, et lihased on pinges, mine esimesel võimalusel massaaži. Koduseks esmaabiks aitab see, kui masseerid ise oma kaela ja turjapiirkonda näiteks Tension Neck lihaspinget leevendav losjooniga või Kramppimix õliga. Need aitavad lihastel kiiresti lõdvestuda, aktiveerivad vereringet, mõjuvad soojendavalt ja toimivad tänu sellele tõhusalt lihaspingetest tingitud peavalu vastu.
Loomulikult tuleb välja selgitada, mis lihaspingeid üldse tekitab. Vältida tuleks sundasendeid või siis vähemalt tegeleda regulaarse võimlemisega.
Regulaarne kogu keha massaaž on samuti abiks. Seejuures soovitame massaažiks kasutada spetsiaalselt lihaste lõdvestamiseks väljatöötatud Lihaseid hooldavat massaažõli või Lõdvestavat massaažiõli. Tähelepanu tuleks pöörata ka oma kehaasendile. Halb rüht ei ole mitte üksnes „kosmeetiline probleem“, vaid ka terviserisk.
Väldi silmade ülekoormust ja anna neile puhkust
Silmade ülepinge on samuti üsna tavaline peavalu põhjustaja. Sellele lisanduvad sageli ka sundasentitest tingitud lihaspinged. Olukord on tavapärane neil juhtudel, kus pikka aega järjest intensiivselt arvuti taga tööd tehakse. Seepärast tuleks aeg-ajalt pilk arvutiekraanilt ära tõsta ja silmadele puhkust anda, samuti regulaarsete vahedega laua tagant püsti tõusta ja ennast sirutada.
Pärast tööd võta ette jalutuskäik loodusesse ja lase silmadel kaugusesse vaadata. Kindlasti väldi täiendavat ekraanide, nagu nutitelefonid ja telerid, jälgimist. Ära unustada ka aeg-ajalt oma nägemist kontrollimida. Nägemishäired suurendavad samuti silmade koormust ja võivad põhjustada peavalusid.
Vähenda stressi
Stress ja lihaspinged käivad käsikäes. See on üks põhjustest, miks stressiga kaasneb tihti ka peavalu. Isegi, kui me muul juhul suudame teadlikult tegeleda oma lihaste ja keha lõdvestamisega, tõmbub stressiga keha automaatselt pingesse. Enamasti ei märka me seda enne, kui probleemid käes.
Seepärast on oluline teha kõik selleks, et stressi oma elus vähendada. Kui aga parajasti on selline periood elus, kus see väga õnnestuda ei taha, leiad abi Stress Free stressi leevendavast losjoonist. Samuti võid teha massaaži Stress Free stressi leevendava massaažiõliga või kasutada seda lihtsalt mõnusa kehaõlina. Need aitavad lõdvestada keha, kuid teevad meele selgeks. Tänu sellele tuled pingeliste olukordadega paremini toime.
Puhka end korralikult välja
Magamatus ja väsimus võivad samuti peavalu põhjustada. Sageli kaasnevad uinumisraskused ja rahutu uni stressiga, mis kinnitab taas kord, kui oluline on oma elus stressi vähendada.
Kui uni ei taha tulla, joo õhtul enne magamaminekut mõnda rahustavat teed (nt kummel või sidrunmeliss). Väldi vähemalt paar tundi enne magamaminekut helendavate ekraanide (teler, arvuti, nutitelefon) jälgimist. Proovi ka Lõdvetavat massaažiõli, et soodustada meele rahunemist ja uinumist.
Jälgi, et sinu mineraalide ja vitamiinide vajadus oleks kaetud
Magneesiumivaegus võib põhjustada peavalu. Magneesiumi kohta leiad rohkem informatsiooni siit. Vitamiinidest tasub aga eriti jälgida B-grupi vitamiinide piisavat saamist.
Looduslikud valuvaigistid
Kui vajad kiiret looduslikku valuvaigistit peavalu vastu, proovi Muscle Care traumalosjooni või piparmündi eeterlikku õli.
Peavalu puhul kanna Muscle Care traumalosjooni kuklapiirkonda ja meelekohtadesse. Eriti hästi toimib see siis, kui tunned esimesi märke peavalu tekkimisest. Seejuures ära lase ennast toote nimest segadusse ajada. Muscle Care traumalosjoonil on tugev valuvaigistav toime ja seda võib julgelt kasutada ka selliste valude korral, mis ei ole traumast põhjustatud.
Piparmündi eeterlikul õlil on samuti tugev valuvaigistav toime. Sega tilk õli väikese koguse baasõliga ning kanna segu kuklapiirkonda ja meelekohtadele. Korda vastavalt vajadusele.