Teepuu eeterlik õli on eukalüpti ja lavendli kõrval üks tuntuim ja enim kasutust leidev eeterlik õli, mida sisaldavad nii kosmeetika- kui tervisetooted.
Teepuu eeterlik õli on kui apteek väikeses pudelis. Selle õli erakordne vägi tuleneb tema unikaalsest koostisest. Teepuu eeterlik õli kaitseb organismi kahjulike mikroobide eest ja toetab immuunsüsteemi.
Teepuu (Melaleuca alternifolia)
Teepuu ehk tee-melaleuka on igihaljas nõeljate lehtedega põõsas. Taime kollakasrohelised ja pehmet pudeliharja meenutavad õied ehivad põõsa oksatippe. Teepuu algseks looduslikuks kasvukohaks olid raskesti läbitavad sooalad.
Teepuu (Melaleuca alternifolia) on pärit Austraaliast, kus erinevaid liike teepuusid leidub üle 300. Tänu tõhusale toimele tuntakse ja kasutatakse teda kõige rohkem. Teepuuks nimetas selle taime kuulus inglise maadeuurija Kapten Cook 18. sajandi teisel poolel Vaiksel ookeanil reisides.
Bundjalungi aborigeenid tundsid hästi Melaleuca alternifolia raviomadusi. Muuhulgas kasutasid nad seda taime haavade ja nahaprobleemide tohterdamiseks, pannes taime purustatud lehti haige koha peale ja kattes need siis sooja savikihiga.
Esimest korda uuriti teepuu raviomadusi 1925. a, kui teadlane Arthur Penfold avaldas oma töö, milles tõdes, et Melaleuca alternifolia antiseptilised omadused on tollal laialdaselt kasutatud karboolhappest 13 korda tugevamad. Kolm aastat kestnud süstemaatiliste uuringute tulemusena leiti, et selliste omadustega teepuu pärineb eelkõige just Bungawalby sooaladelt.
Teepuu bioaktiivsed komponendid
Algupärane Austraaliast pärit standard määras teepuu eeterliku õli koostise järgmiselt: terpineen-4-ooli üle 30% ja 1,8-tsineooli alla 15%. Tänapäeval määratletakse õli põhikomponendid järgnevalt: kolm tähtsaimat komponenti terpineen-4-ool, c-terpineen ja α-terpineen moodustavad kokku umbes 70% ning p-tsümeen, terpinoleen, α-terpineool ja α-pineen umbes 15% õli komponentidest, mida ühtekokku tuntakse umbes 100 (Brophy et al.1989).
Uuringud on näidanud, et kõige tõhusamateks komponentideks, mis pärsivad erinevate mikroobide, seente ja bakterite kasvu ning neid hävitavad, on terpineen-4-ool, α-terpineol, α-pineen ja β-pineen ning seejärel 1,8-tsineool.
Antifungal activity of the components of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil
K.A. Hammer 1, C.F. Carson 1 and T.V. Riley 1,2
1 Discipline of Microbiology, School of Biomedical and Chemical Sciences, The University of Western Australia, Crawley, WA, Australia, and
2 Division of Microbiology and Infectious Diseases, Western Australian Centre for Pathology and Medical Research, Queen Elizabeth II Medical Centre, Nedlands, WA, Australia
2003/159: received 26 February 2003, revised and accepted 13 June 2003
Teepuu eeterliku õli kasutamine
Iseseisvalt võib eeterlikke õlisid kasutada vaid välispidiselt. Neid tuleb ka enne nahale kandmist alati lahjendada. Lahjendamiseks sobivad nahka hooldavad ja võimalikult tagasihoidliku lõhnaga taimsed baasõlid nagu näiteks jojoba- või seesamiõli.
Lahjendussuhe sõltub kasutaja vanusest. Alla 3-aastastele lastele ei tohiks eeterlikku õli ilma vastava spetsialisti soovituseta üldse nahale kanda. 3- kuni 7-aastastele lahjendada 1 tilk 10 ml taimeõlisse, 7- kuni 12-aastastele ja kehvas seisundis olijatele 1 tilk 5 ml taimeõlisse. Täiskasvanute normiks on 2-3 tilka 5 ml taimeõlisse.
Tea-TreePlus teepuu vesilahus on väga turvaline ja mitmekülgselt kasutatav teepuu eeterlikku õli sisaldav vahend, mis on valmis koheseks kasutamiseks. Toode on pakendatud pumbaga pudelisse, mida on mugav vajadusel kotti panna ja endaga kaasa võtta.
Koostatud Ulla-Maija Grace’i artikli põhjal.